اطلاعیه شماره 4 دفتر مرکزی در خصوص ابطال آزمونهای برگزار شده دفتر غیر قانونی چهارراه ولیعصراطلاعیه شماره 4 دفتر مرکزی در خصوص ابطال آزمونهای برگزار شده
دفتر غیر قانونی چهارراه ولیعصر
اخبار |نظرات غير فعال است | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

برنامه امتحانات فوق ممتاز پایاندوره ای 1396
دستورالعمل در ادامه مطلب

انجمن خوشنویسان تهران بزرگ
اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

پوسترهای عید نوروز انجمن خوشنویسان ایران - سال 1396پوستر عید نوروز انجمن خوشنویسان ایراناخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

پیام تبریک انجمن خوشنویسان تهران بزرگ - نوروز96پیام تبریک انجمن خوشنویسان تهران بزرگ - نوروز96
اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

مراسم اعطای گواهینامه استادی 130 استاد انجمن خوشنویسان ایران در خانه هنرمندان ایران- 19 اسفند 95 + تصاویر
جلسه کنفرانس خبریمجری توانمند جناب استاد میرحسینیگروه خبرنگارانمدیر اجرایی انجمن جناب استاد عارف براتیجمع استاداننماینده محترم وزیر جناب آقای دکتر ساکترئیس محترم شورایعالی جناب استاد امیرخانی


اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

اعضای شعبه تهران بزرگ با حضور در دفتر مدير اجرايي انجمن خوشنويسان ايران اين اتفاق فرخنده را تبريک گفتند.

مراسم غبارروبی از مزار استاد میرزا غلامرضا اصفهانی خوشنویس برجسته تاریخ


انجمن خوشنویسان ایران با همکاری انجمن خوشنویسان شعبه شهر ری ( به سرپرستی استاد محمود فرجی ) و شعبه تهران ( به سرپرستی استاد غلامرضا سپهری)، در راستای طرح و برنامه ریزی که شورایعالی انجمن در خصوص بازسازی و ساخت آرامگاه اساتید برجسته تاریخ خوشنویسی کشور نموده است، مراسمی را با حضورارزشمند استاد غلامحسین امیرخانی رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران ، دکتر ساکت نماینده وزیر ارشاد در انجمن، اعضای شورای عالی ، مدیر اجرائی و جمع کثیری از اساتید و عاشقان این هنر قدسی در شهر ری و بر سر مزار این هنرمند بزرگ تاریخ خوشنویسی برپا نمودند.

به گزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران و به نقل ازروابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران این مراسم پربار با سخنان استاد امیرخانی رئیس شورای عالی انجمن و دکتر ساکت نماینده وزیر ارشاد در انجمن آغاز گردید.

از میهمانان ویژه و سخنرانان دیگر این مراسم استاد ابوطالبیان محقق و پژوهشگر در حوزه خوشنویسی بودند که به زندگی و ابعاد شخصیت و آثار استاد میرزا غلامرضا اصفهانی پرداختند و از ایشان به عنوان اسطوره ی این هنر نام بردند.

ازنکات جالب توجه و بسیار ارزشمند این مراسم حضور بانوی گرانقدر و تنها بازمانده از خانواده نابغه بزرگ خوشنویسی میر عماد الحسنی سرکار خانم طیبه میرعمادی اشاره نمود که این عزیز خیر و هنرمند هزینه کامل مرمت و ساخت آرامگاه استاد میرزا

غلامرضا اصفهانی را متقبل گردیدند.

در انتهای این مراسم نیز اساتید بهمراه میهمانان با حضور بر مزار ایشان و اهداء شاخه های گل و نثار فاتحه یاد این اسطوره بزرگ تاریخ خوشنویسی کشور را گرامی داشتند.

روابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران
اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

دیدار جمعی از استادان و مدرسان و اعضای شعبه تهران بزرگ با مدیر اجرایی انجمندیدار جمعی از استادان و مدرسان و اعضای شعبه تهران بزرگ با مدیر اجرایی انجمن

جناب آقای عارف براتی

 
اخبار | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

سرای خوشنویسان ایران 5 ساله شد

اطلاعیه اعطای درجه استادی ـ دوره پنجم

نتایج آزمون سراسری انجمن خوشنویسان ایران

اثر کم نظیر از استاد غلامرضا مشعشعیبرسم ارادت حقیر به استادکل درویش عبدالمجید ، استاد مشعشعی سال 1369 بیادگار برایم

خلق اثر نمودند.


استادکل درویش عبدالمجید - استاد غلامرضا مشعشعی   


اخبار | ارسال نظر: 6 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

مراسم رونمايي كتاب آثار و احوال استادكل درويش عبدالمجيد طالقاني
غلامرضا سپهري

هوالمجيد

روز سه شنبه مورخ 2 / 3 / 1391 در محل كتابخانه ، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، مراسم رونمايي كتاب مرجع  آثار و احوال درويش عبدالمجيد برگزار شد .
بگزارش واحد خبر سراي خوشنويسان ايران ، مراسم با تلاوت آيات كلام الله مجيد آغاز و بعد از سرود جمهوري اسلامي ايران ، جناب استاد محمد علي گرجستاني مجري مراسم ، ضمن اعلام برنامه ها به حاضرين خير مقدم گفتند.
ابتداي مراسم قرار بود دكتر لاريجاني  رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي سخنراني داشته باشند كه بعلت مشغله كاري از حضور در جلسه عذرخواهي كردند .
بعد ، مجري برنامه از جناب دكتر رسول جعفريان جهت سخنراني به جايگاه دعوت كردند . رئيس كتابخانه ، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، درمورد كتاب فوق و زحماتيكه مؤلف آن جناب استاد غلامرضا مشعشعي در جمع آوري و پژوهش آن كه حدود 35 سال طول كشيده بود براي حاضرين سخنراني نمودند .
سخنران بعد جناب استاد عباس اخوين رئيس شوراي عالي و عضو شوراي ارزشيابي هنري انجمن خوشنويسان ايران  بودند كه عذر خواهي داشته و بعد جناب استاد عبدالله ملكي پور مدير اجرايي انجمن خوشنويسان در مقام  عظمت درويش عبدالمجيد ، عشق و دلباختگي جناب استاد مشعشعي به درويش و مكتب ايشان براي حاضرين سخنراني نمودند .
سخنران بعدي جناب استاد مجتبي سبزه بودند كه در مورد عمليات اجرايي كتاب فوق و اشخاصيكه نقشي در چاپ اثر فوق داشتند گزارش دادند.
بعلت كمي وقت به استادان  : غلامرضا سپهري ، عباس نوري ، علي آقاحسيني كه همگي از شاگردان استاد غلامرضا مشعشعي و از  پيروان درويش عبدالمجيد بودند و به درجه  استادي رسيده اند فرصت سخنراني نرسيد .
در اين مراسم استادان بنام انجمن خوشنويسان ايران ، مدرسين گرامي ، هنرجويان و هنرمندان محترم از تهران و شهرستانهاي مختلف حضور گرم داشته و ارادت خود را نسبت به استادان صاحب مكتب نشان دادند

گرامي باد ياد و خاطره استاد كل درويش عبدالمجيد


حجت الاسلام رسول جعفریان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در مراسم رونمایی از کتاب آثار و احوال درویش عبدالمجید طالقانی گفت: برای جمع آوری بعضی از صفحات با خست و بهانه‌هایی از جانب مراکز و موزه‌ها مواجه بودیم، این بخل ورزی در ارائه اطلاعات باعث شده  فعالیت پژوهشگران با کندی همراه باشد، در صورتی که ما در کتابخانه مجلس حدود سه سال است 42 هزار عنوان کتاب در بخش آدرس قرار داده‌ایم که 23500 نسخه‌ خطی و 3500 عنوان آن چاپ سنگی است و این آمار در آینده به 12 هزار عنوان خواهد رسید.

جعفریان اظهار داشت: خط در گذشته بستری برای انتقال معنویت به مخاطب خود بود اما با فراگیر شدن رسانه‌های صوتی و تصویری این هنر به مانند گذشته با عامه‌ مردم سر و کار ندارد و طوری نیست که بر دیوار هر خانه‌‌ای تابلویی از این هنر دیده شود.

وی اشاره داشت: در تاریخ، ثبت است که خطاطان عثمانی با ورود صنعت چاپ جنبشی را علیه این صعنت به راه انداختند، چرا که باعث کسادی کسب و کار آن‌ها بود. اما خطاطان ایرانی آن زمان آن همه فرهیخته بودند که ورود این صنعت را در تعارض با کار هنری خود ندیدند و این جای خوشحالی بسیار است، امروز هم بدون حمایت موسسات و مراکز فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند و به هیچ وجه خانه نشین نمی‌شوند.

* استاد غلامرضا مشعشعی: بسیاری از مراکز اسناد ملی را اموال اجداد خود می‌دانند!

غلامرضا مشعشعی مولف این کتاب، در ابتدای سخن خود با گلایه از مشکلاتی که بر سر راه تالیف این کار پژوهشی وجود داشته، گفت: در شرایطی که ما موظف به صدور انقلاب و مقابله با هجمه‌ فرهنگی غرب هستیم، چرا نباید از فعالیت‌هایی که در راستای تدوین تاریخ فرهنگ این ملت است حمایت شود؟ آیا موزه و کتابخانه‌ها تنها وظیفه‌شان حفظ از اسناد است یا در کنار آن وظیفه‌ اشاعه‌ آن را نیز دارند؟ در طی طریق تالیف به خیلی از مراکز مراجعه کردیم و آن‌ها با بخل و تنگ نظری با ما رفتار کردند، گویی که این آثار مال پدران و گذشتگان شان است.

وی افزود: من اولین قطعات عبدالمجید را سال 47 از استاد میرخانی گرفتم و در تمام دورانی که با هنرجویان سر و کار داشتم هیچ بضاعتی نداشتم، معدود کپی‌هایی که از عبدالمجید در دسترس ما بود دردی را دوا نمی‌کرد، بعضاً به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کردیم اما چون اثری جامع وجود نداشت مشکلی از ما دوا نمی‌کرد.

 

*استاد عبداله ملکی پور: برای درک اثر درویش باید با سلوک او همراه شد

عبدالله ملکی‌پور مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران در ادامه این مراسم گفت: عبدالمجید طالقانی نوجوانی بیش نبود که از روستانی مهران طالقان مسیری طولانی را طی می‌کرد که این هنر را بیاموزد، باید دقیق شد و انگیزه‌ عبدالمجید را شناسایی کرد. واقعا او در آن سن با چه انگیزه‌ای سختی راه را متقبل می‌شد؟ به دنبال چه اتفاقی بود که اراده خداوند به آن تعلق گرفته بود، کتاب عبدالمجید را باید از این بعد بررسی کرد و نباید فقط او را در عالم کتاب دید، کتاب فقط یک راهنما است برای ورود به سیر و سلوک که عبدالمجید در طی این مسیر داشت.

 

*استاد محمد حسين عطارچیان: بازگشت خط شکسته به مسیر اصلی خود امیدوار کننده است

محمد حسین عطارچیان از اساتید خوشنویسی با اشاره به نا به سامانی‌های موجود در خط شکسته نستعلیق گفت: لازم بود که در این زمینه قدم‌هایی برداشته شود، من با تجربه‌‌ای که در داوری جشنواره‌های بین‌المللی داشتم دیدم که خط شکسته در مسیر اصلی خود قرار گرفته و مشاهده کردم که خیلی از هنرمندان نگاهی اصیل به این هنر می‌پردازند.

در پایان این مراسم رسول جعفریان به نمایندگی از علی لاریجانی با اهدا لوحی یادبود از غلامرضا مشعشعی قدردانی کرد.

آثار و احوال درویش عبدالمجید طالقانی اثری است که پس از 35 سال پژوهش غلامرضا مشعشعی به ثمر رسیده و به همت کتابخانه مجلش شورای اسلامی منتشر شده است.

درویش عبدالمجید طالقانی یکی از نوابغ خوشنویسی ایران است که  شکسته‌نویسی را به اوج رساند، این کتاب در پنج فصل به سیر خط فارسی ، پیدایش شکسته نویسی، زندگینامه درویش عبدالمجید، آثار این خوشنویس می‌پردازد.

 
 

 

 

تهيه خبر ، گزارش و تصاوير از غلامرضا سپهري


رونمايي . استاد مشعشعي . درويش عبدالمجيد . احوال و   


اخبار | ارسال نظر: 9 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

 غلامرضا سپهري
e107 در تاریخ دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:23:25 | ارسال نظر: 4
افتتاح سايت سراي خوشنويسان ايرانبسم الله الرحمن الرحيم
با ياري خداوند متعال و با توجه به نياز جامعه خوشنويسي جهت انعكاس مقالات ، مطالب
و اخبار خوشنويسي ، بر آن شدم همانند ديگر دوستان هنرمندم كه هر كدام جداگانه سايتي
طراحي و در اختيار هنرمندان خوشنويس قرار داده اند .
بنده نيز با توجه به اين امر مهم افتتاح سايت سراي خوشنويسان ايران را اعلام و اميدوارم
در اين راه خطير از نظرات كارشناسي شما عزيزان هنرمند خوشنويس بي بهره نباشم
ضمنا از دوست هنرمندم جناب آقاي سرودلير كه تا به امروز حقير را در سايت خود تحمل
كرده بودند كمال تشكر و قدر داني مي گردد .


سايت سراي خوشنويسان ايران   خوشنويسان ايران   سايت سراي خوشنويسان   سايت سراي خوشنويسان ايران   خوشنويسان ايران   


اخبار | ارسال نظر: 4 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

 کلاسهای ترم تابستان استاد جواد کاویانی
e107 در تاریخ پنجشنبه 19 تير 1393 - 10:18:33 | ارسال نظر: 0
 بیوگرافی آرش کریمی
e107 در تاریخ دوشنبه 12 خرداد 1393 - 12:00:27 | ارسال نظر: 0
 بیوگرافی استاد جواد کاویانی
e107 در تاریخ دوشنبه 26 اسفند 1392 - 10:20:13 | ارسال نظر: 0
برو به صفحه       >>  
Template Designer najva.org
Powered By Persian E107 BY Iranscripts.Com Sponsor : MehrHost.Com