دیدار جمعی از استادان و مدرسان و اعضای شعبه تهران بزرگ با مدیر اجرایی انجمندیدار جمعی از استادان و مدرسان و اعضای شعبه تهران بزرگ با مدیر اجرایی انجمن

جناب آقای عارف براتی

 
اخبار | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

سرای خوشنویسان ایران 5 ساله شد

اطلاعیه اعطای درجه استادی ـ دوره پنجم

مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر برگزار شد


مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر برگزار شد

جنتی: هنرهای تجسمی در زمینه اقتصاد هنر از سایر هنر‌ها پیشی گرفته است

هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با تجلیل از ۸ هنرمند باسابقه کشور و معرفی برگزیدگان این دوره از جشنواره به کار خود پایان داد.

به گزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران و به نقل از روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر شب گذشته ۸ اسفندماه با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری، مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و جمعی از هنرمندان عرصه‌های مختلف هنرهای تجسمی در تالار وحدت برگزار شد.


داشته‌های تجسمی کشور بیش از این است

در ابتدای این مراسم، مجتبی آقایی دبیرکل این جشنواره طی سخنانی گفت: هشتمین جشنواره در رویکردی تعاملی و با بهره‌مندی از قابلیت توأمان رشته‌ها و زیررشته‌ها، عرصه وسیعی را گستراند به‌گونه‌ای که از میان ۱۰ هزار اثر ارسال شده، ۲۰۵ اثر برای این دوره از جشنواره انتخاب شد.

وی افزود: در این دوره از جشنواره هنرمندان ایرانی و هنرمندانی از ۴۰ کشور جهان شرکت کردند و اصالت بخشیدن به اندیشه و خلاقیت بخشیدن در این عرصه را برای بروز هنرهای جدید فراهم کردند.

آقایی ادامه داد: ۲۰۵ اثر طی مراسم باشکوهی در نهم بهمن‌ماه در موسسه فرهنکی هنری صبا به نمایش درآمد که این بخش تا هفدهم اسفندماه در موسسه صبا ادامه دارد.

دبیرکل هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر تصریح کرد: هنرمندان نام‌آوری نیز با آثارشان هنرمندان جوان را در این دوره همراهی کردند که حاصل این بخش معرفی ۲۲ اثر است که از سوی هیات داوران متشکل از اصغر کفشچیان‌مقدم، جمشید حقیقت‌شناس، بهروز دارش، فرح اصولی و مصطفی احمد هنرمند مصری انتخاب شدند.

وی با اشاره به بخش‌های دیگر این دوره از جشنواره بیان کرد: به میمنت هشتمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر نمایشگاه «گنج رضوان» شامل ۳۵ اثر از گنجینه آثار آستان قدس رضوی در موزه هنرهای معاصر فلسطین برپا شد.

آقایی ادامه داد: «فجر و هنر ایرانی» بخش دیگری بود که با کمک انجمن نگارگران ایران و انجمن خوشنویسان ایران برگزار شد که در مجموع ۶ اثر در این بخش به عنوان برگزیده از سوی این دو انجمن معرفی می‌شود.

دبیرکل هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با اشاره به همایش «هنر معاصر ایران و جهانی‌شدن» گفت: این همایش با راهبرد جهانی‌شدن هنر ایران از مجموع ۱۳۱ مقاله ارسال شده به دبیرخانه موفق شد ۵۱ چکیده مقاله را انتخاب کند که برگزیدگان آن توسط نیره توکلی، اصغر کفشچیان‌مقدم و محمدمهدی رحیمیان انتخاب و این همایش در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

وی افزود: در بخش فیلم‌های مستند جشنواره نیز که به حوزه هنرهای تجسمی یا هنرمندان آن می‌پرداخت، با دبیری علیرضا قاسم‌خان و داوری محمدرضا اصلانی، مسعود امینی‌تیرانی و سیف‌الله صمدیان ۱۶ فیلم در بخش مسابقه و ۹ فیلم در بخش جنبی به نمایش در آمد و ۳ اثر برگزیده در این بخش معرفی خواهند شد.

آقایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تجلیل از فعالان و حامیان هنرهای تجسمی در این جشنواره بیان کرد: بخش معرفی فعالان و حامیان هنرهای تجسمی کشور همزمان با مراسم افتتاحیه نهم بهمن‌ماه برگزار شد و همچنین روز هنر مکزیک را با همکاری سفارت مکزیک برگزار کردیم و دو کارگاه آموزشی از هنرمندان ایتالیا و آذربایجان از جمله برنامه‌های بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره بود.

دبیرکل هشتمین جشنواره تجسمی فجر در پایان تاکید کرد: بی‌اغراق داشته‌های تجسمی کشور بیش از این است که امکانات موجود امکان بروز آن را فراهم نمی‌کند و امیدوارم با رفع کاستی‌ها امکان به فعل درآوردن این قابلیت‌ها فراهم شود.

پس از سخنان آقایی با حضور مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و مجتبی آقایی از داور برقی نمی‌نی که ۸ سال است کار ساخت طوبای زرین جشنواره را برعهده دارد تقدیر ویژه به عمل آمد.

سعی کردیم جشنواره تجسمی فجر را حرفه‌ای‌تر برگزار کنیم

در ادامه مراسم مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و رئیس موزه هنرهای معاصر تهران، طی سخنانی گفت: ما به هشتمین منزل این جشنواره رسیده‌ایم و سعی کردیم این رویداد هنری را هر سال حرفه‌ای‌تر از سال قبل برگزار کنیم. همچنین سعی کردیم هنر معاصر ایران را در جغرافیای جهان به خوبی نمایان کنیم که البته رقبای بسیاری داریم که در منطقه و همسایگی ما از ظرفیت هنرهای تجسمی کشورمان استفاده می‌کنند. به طور مثال بخشی از دوسالانه و آرت‌فر کشور ترکیه با ظرفیت هنرهای تجسمی کشور ما ساخته شده است.

وی افزود: با برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی به تنهایی این امکان می‌سر نمی‌شود، بنابراین ما به دوسالانه و آرت‌فر تهران نیاز داریم تا با کمک نهادهای مربوطه بتوانیم ظرفیت و فضای تجسمی کشور را ببیشتر و بهتر نشان دهیم.

ملانوروزی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: با حمایت بی‌دریغ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور هنری وزیر ارشاد، قراردادهای خوبی را با موزه‌های برلین و مکسی ایتالیا بسته‌ایم و ۷ موزه دیگر دنیا نیز در انتظار این قرارداد‌ها هستند. ضمن اینکه سال آینده در رویدادهای هنری چند کشور اروپایی شرکت می‌کنیم؛ از جمله سه سالانه دیزاین میلان و بی‌ینال معماری ونیز که قطعا در آن‌ها حضور پرشور و فعالی خواهیم داشت و امیدواریم این نقطه نورانی در جغرافیای هنری جهان تمام ظرفیت‌ها را بتواند نشان دهد.

طوبای زرین به مفاخر هنرهای تجسمی ایران اهدا شد

در ادامه این مراسم به رسم همه ساله جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در بخش مفاخر هنری از هنرمندان پیشکسوت و باسابقه کشور در شاخه‌های مختلف هنری تجلیل و تندیس طوبای زرین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به همراه مدالیوم این جشنواره به آن‌ها اهدا شد.

در این بخش از استادان محمود فرشچیان نگارگر، نصراله افجه‌ای خوشنویس، لیلیت تریان مجسمه‌ساز، فخرالدین فخرالدینی عکاس، مصطفی عبدالهی گرافیست، بهمن رضایی کاریکاتوریست، ناصر پلنگی نقاش و محمدرضا دادگر تصویرگر؛ با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل به عمل آمد.


جشنواره‌ هشتم بر اساس خلاقیت و ابتکار شکل گرفت

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم طی سخنانی گفت: خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد و هر آنچه زیبایی و رنگ، نور و لطافت است، از آنِ اوست و اوست که جمال و لطافت خویش را در وجود بنده‌اش به ودیعه نهاده است. اگر هنرمند زیبایی می‌آفریند، گوشه‌ای از جمال آفریننده‌اش را می‌نمایاند؛ پس هنرمند از آنجا که آفریننده است و از معبود خویش در آفرینش تقلید می‌کند، قابل احترام است.

وی افزود: نوری که بر خانه دل هنرمند می‌تابد، شعاعی از آفتاب لایتناهی آفریننده‌ای است که نور مطلق است. ساحت هنر، ساحتی قدسی و الهی است که هنرمند در آن گام می‌نهد و از این منظر باید بیش از دیگران قدر خویش را بداند و شکرگزار آفریننده‌ای باشد که گوشه‌ای از زیبایی و خلاقیتش را به او ارزانی داشته است.

جنتی ادامه داد: من به همه هنرمندان متعهد و میهن‌دوست که با گام نهادن بر ساحت قدسی هنر، میراث‌دار هنرمندان بزرگ ایران عزیز شده‌اند و به خادمان ساحت هنر که سال‌هاست در گمنامی و با فروتنی برای معرفی آثار هنرمندان کوشش می‌کنند، درود می‌فرستم. جشنواره هنرهای تجسمی فجر یکی از دستاوردهای آنهاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: امروز هنر به سمتی پیش می‌رود که نمی‌توان مرز مشخصی میان رشته‌های مختلف آن قائل بود، ترکیب هنرهای مختلف زمینه‌ساز تولید آثاری از هنرهای نوپدید شده است. در جشنواره هشتم با این آهنگ که زمینه حضور هنرمندان و آثار ابداعی و ابتکاری آن‌ها فارغ از کلیشه‌های معمول فراهم آید، به جای تقسیم آثار در گرایش‌های مختلف، هنر به معنای عام آن در اولویت قرار گرفت و آثاری بدیع و متفاوت عرضه شد؛ آثاری که اغلب در یک حوزه خاص هنری جای نمی‌گیرد و به مفهوم کلی، معنای هنر را دربر دارد، آن هم هنری که مبتنی بر خلاقیت و ابتکاری ویژه، دیده نشده یا کمتر دیده شده بود.

وی افزود: آثار این دوره به ویژه آثاری که در حوزه ترکیب مواد و چیدمان هنری ارائه شده بودند، بارز بود و نشان داد که ترکیب مواد و چیدمان هنری یکی از هنرهای مورد استقبال مردم است.

جنتی تصریح کرد: امروز نمی‌توان سینما را از هنرهای نمایشی و هنرهای نمایشی را از هنرهای تجسمی و موسیقی را از دیگر هنر‌ها تفکیک کرد. سینما در دل خویش موسیقی، نمایش و هنر چیدمان را همراه دارد و حتی از نقاشی و مجسمه‌سازی نیز بهره‌ می‌گیرد. در هنر نمایش نیز از سینما و موسیقی بهره گرفته می‌شود. در ویدئوآرت و چیدمان‌های هنری، تصویر متحرک و نور و صدا کاملاً مشهود است و از این رو است که رشته‌های هنری مثل گذشته قابل تفکیک و تجزیه نیستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: جشنواره هشتم بر اساس اصل خلاقیت و ابتکار شکل گرفت و مورد استقبال واقع شد. نخستین مزیت این رویکرد، فراهم شدن زمینه حضور هنرمندانی بود که تاکنون با آفرینش آثار خلاق و میان رشته‌ای، امکان حضور در جشنواره را نداشته‌اند. همچنین از ویژگی‌های این دوره، مشارکت گسترده و باشکوه هنرمندانی از سراسر کشور بود.

وی افزود: در این دوره بالغ بر ۱۰ هزار اثر از ۵ هزار هنرمند دریافت شد که بیش از دو سوم این آثار متعلق به هنرمندان جوان بین ۲۵ تا ۳۰ سال بود، این هنرمندان جوان، آثاری با رویکرد خلاق به معرض نمایش گذاشته‌اند.

جنتی همچنین اظهار کرد: با نگاهی اجمالی به آثار این دوره، به وضوح تفاوت ماهوی آثار این دوره را با دوره قبل مشاهده می‌کنید. البته ستاد جشنواره از هنرهای سنتی نیز استقبال کرد و مکان‌هایی را برای هنرهای اصیل ایرانی، لحاظ و آثار آن را به نمایش گذاشت، اما اصل بر مبنای نوآوری در عرصه هنر بود و آثار بسیار خوبی ارائه شد و مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: چنین آثاری به دلیل خلاقیت و نوآوری و تلفیق هنرهای نوین و سنتی بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند و زمینه رشد و توسعه اقتصاد هنر و عرضه به بازارهای بین‌المللی را نیز فراهم می‌کنند. هنرهای تجسمی از حوزه‌هایی است که در بخش اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده نسبت به دیگر حوزه‌های هنری پیشی گرفته و از همین رو در اقتصاد هنر از اهمیت افزون‌تری برخوردار است. بخش بین‌الملل این دوره نیز قابل چشم‌پوشی نیست. هنرمندانی از ۴۰ کشور دنیا در این دوره حضور داشته‌اند و آثاری قابل اعتنا و منطبق با رویکرد جدید جشنواره ارائه کردند.

وی افزود: هنرمندان در هشتمین جشنواره تجسمی فجر در ارائه ایده‌های خود محدودیتی نداشتند و می‌توانستند از شیوه‌های بیانی و اجرایی متنوع استفاده کنند. فقط کافی بود در قالب بهره‌مندی از یک یا تلفیق چند رشته تجسمی، به ساختاری نو دست یافته، ایده‌های اصیل و مفهومی هنرمندانه را به نمایش گذارند.

جنتی ادامه داد: من جشنواره هشتم را به اهداف اقتصاد فرهنگ نزدیک‌تر می‌دانم و امیدوارم با ارتقای رویکرد ویژه‌ای که امسال شکل گرفت، بیش از پیش زمینه معرفی و عرضه هنر ایران به بازارهای جهانی فراهم شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بازنگری و تغییر رویکرد رویدادهای هنری اهتمام دارد و معتقد است جشنواره‌های مهم باید با ارزیابی عملکرد و بازخوردهای دوره‌های پیشین، استانداردهای جدید و جهانی را جستجو کنند. این تحول در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با تفکیک بخش بین‌الملل از داخلی، در حوزه موسیقی با جایزه‌محور شدن جشنواره و حضور گروه‌ها و هنرمندان شاخص و در جشنواره هنرهای تجسمی با در نظر گرفتن هنرهای ابداعی و ابتکاری در این دوره کاملاً مشهود و البته موفقیت‌آمیز بود.

جنتی افزود: این تغییرات حاصل اندیشه و توان علمی و اجرایی دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره بود که با مشورت و همکاری هنرمندان انجام پذیرفت.

وی در پایان بیان کرد: بی‌تردید با تغییرات جدید در دوره‌های آتی شاهد استقبال مضاعف هنرمندان و معرفی پدیدآورندگان جوان و خلاق دیگری خواهیم بود. لازم می‌دانم از کوشش‌های ارزشمند دبیر جشنواره، رئیس مرکز هنرهای تجسمی، اعضای ستاد برگزاری و همه هنرمندان شرکت‌کننده در این رویداد مهم هنری قدردانی کنم.


جشنواره تجسمی فجر به مطالبات بنیانی و سرنوشت ساز ملی می‌اندیشد

بهرام کلهرنیا عضو شورای هنری این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر به نمایندگی از اعضای شورای اجرایی، هنری و هیات داوران هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر بیانیه این دوره از جشنواره را قرائت کرد.

در متن این پیام آمده بود: هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، با تاکید بر ارزش‌های «اصالت ایده» قالب‌های محدود رشته محورانه را کنار نهاد و با رویکردی بینارشته‌ای فرصتی ساخت تا هنرمندان بتوانند ظرفیت‌های بیانی گسترده‌تر ومعاصری را در اثارشان به نمایش بنهند. وی ادامه داد: بهره بردن از ارزش‌های فرهنگ وهنر تاریخی بسیار ارزشمند و ایجاد شرایطی که هنرمندان بتوانند ضمن برکت گرفتن از گنج و اندوخته گذشته به شیوه‌های سیال و خلاقه آثاری بسازند که نگاه را رو به آینده بگرداند، از‌‌ همان ابتدا جزو وظایف جشنواره شمرده شد. استقبال هزاران هنرمند در سطح جهان بیش از ۱۰ هزار هنرمند از ایران و۴۰ کشور جهان پیشگامان و بزرگان هنرهای تجسمی کشور، اندیشمندان عرصه پژوهش هنر، فیلمسازان مستند و بسیار دیگرانی که جشنواره را به راهی مورد پشتیبانی قرار دادند اثبات کننده حقانیت رای و نظر برپاکنندگان بوده است.

کلهرنیا افزود: کیفیت بخشی، ارتقای منزلت و جایگاه هنرهای تجسمی رویه اجتناب ناپذیر جشنواره فجر برای ترسیم جایگاه ملی در افق‌های جهانی بوده است. شورای هنری به پیروی از شورای سیاست گذاری با نقد و تحلیل تجربیات پیشین به سود بهبودی و رشد ضمن گفتگو و تعامل با هنرمندان از ایده‌پردازی تا خلق اثر نهایی، معنا و کارکرد رسانه‌های هنری را به پرسش بنیانی نهاد. بدین سبب با هدف روشن‌تر شدن موضع گیری‌های جشنواره همایش «هنر معاصر وجهانی شدن» و قابلیت‌های ارزنده فیلم مستند را نیز به کار گرفت تا از زاویه‌های دیگر نیز به پرسش‌ها پاسخ داده شده و راه اینده روشن‌تر گردد.

عضو شورای سیاست‌گذاری اظهار کرد: جشنواره کنونی به روایت کمیت و کیفیت مورد استقبالی ویژه قرار گرفت. هم از سوی هنرمندان هم از جانب هنرپروران و هنردوستان هنرهای گوناگون و هنرهای تجسمی هم در ایران تاریخی پیشینه و جایگاه پرمایه خود را داشته و دارد. هنرهای ایرانی هماره در طول تاریخ پیشتاز و نوآور بوده است، اما به سبب کاستی‌های گوناگون به ویژه در چگونگی عملکرد چرخه‌ای اقتصاد هنر، آرام آرام لایه‌هایی از تردید و محافظه کاری بر روندهای خلاقیت هنری حاکم گردید. رواج کلیشه‌های تایید شده هنری، بی‌باوری بر خویشتن نزد هنرمندان و روزگار و مردم نشانه‌هایی از نیروی کاستی‌هایی است که از راه آمده بودند.

کلهرنیا گفت: امروز دیگر هنرمندان تنها کنش گران محفل‌های کوچک و تشکل‌های دوستانه و محدود نیستند که فقط آثار زیبا و زینتی بسازند، امروز هنرمندان مدعی نقش خود در سطح کلان برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و اقتصادی هستند. هنرمندان به انباشت ثروت ملی و کارافرینی و اشتغالزایی می‌اندیشند. تکمیل زنجیره تولید و توزیع و مصرف هنر در جامعه، ترویج مصرف هنر به مثابه کالای واجد ارزش‌های چند وجهی از جمله ارزش افزوده اقتصادی جزو تعهدات جشنواره تجسمی فجر و هنرمندان است که به برنامه‌ریزی و پشتیبانی‌های مدیریتی نیاز دارد.

وی بیان کرد: جشنواره تجسمی فجر مایل است به مطالبات بنیانی و سرنوشت ساز ملی بیندیشد و در برابر مردم و هنرمندان به مثابه فراگیر‌ترین رخداد حرفه‌ای هنری تجسمی موضع گیری نموده و در دراز مدت پاسخگو باشد.

برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر

در ادامه این مراسم برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در بخش «مسابقه»، «همایش»، «فیلم مستند» و «فجر و هنر ملی» معرفی شدند.

بخش مستندهای تجسمی

در بخش فیلم مستند که با حضور محمدرضا اصلانی و علیرضا قاسم‌خان برگزار شد بهترین‌های این بخش معرفی و به برگزیدگان تندیس جشنواره به همراه لوح تقدیر و مبلغ ۱۵ میلیون ریال اهدا شد.

بهترین مستند «اسبی که شیهه نمی‌کشد» محمدرضا عینی

بهترین کارگردان: محمود کرمی «زمان به وقت موسیو ستبون»

بهترین پژوهش: سید محمو افتخاری «استنساخ»

بهترین تصویر برداری: داود ملک حسنی و وحید ابراهیمی «راز خاک»

بهترین تدوین: محسن کردستانی «خانه‌ام خالیست»

جایزه ویژه هیات داوران: قاسم شیشه‌گری مستند «دیوار»

جایزه حمایتی مرکز گسترش سینمای مستند تجربی: مهدی رخشانی «خطوط ناپیدا»

بخش فجر و هنر ملی

برگزیدگان نگارگری: زهرا پازوکی، زینب شاهی، نوشین نظری

برگزیدگان خوشنویسی: می‌رحیدر موسوی، حبیب رمضان‌پور، مصطفی عابدینی

لازم به ذکر است برگزیدگان این بخش‌ از سوی انجمن‌ نگارگران ایران و انجمن خوشنویسان ایران انتخاب و داوری شدند.

بخش مسابقه

در بخش مسابقه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر به برگزیدگان تندیس طوبای زرین به همراه لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال بدون رتبه اهدا شد: محمد آزادنیا، عمادالدین انوشیروانی، سونیا تمجیدی‌راد، رضا دالوند، مریم حاجی حسین‌علی، وحید خزایی، فرناز دمنابی اصل، مهدی رزقی، فریبا دادگر، فرشید داودی، نسرین عبد شیخی، امیر فرید، انس پورتوویک، مینا علیزاده خوانساری، حاجر کمیلی، نازی مرتاض‌خو، مهدی محمدی، حبیب مرادی، بهنام ولدوند، ‌جاوید نیک‌پور، فرزانه رشیدی‌تبار و سیدمحمد یاسینی اردکانی ۲۲ هنرمند برگزیده بخش مسابقه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر بودند.

بخش همایش

با اهدای جوایز این بخش که شامل طوبای زرین و لوح تقدیر به همراه ۲۰ میلیون ریال وجه نقد بود و معرفی برگزیدگان پرونده هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بسته شد.

حامد کیا برای مقاله شهر در میانه و پرسه زدن ناتوان: دور زدن جهانی شدن در هنر تجسمی ایران

شیوا ارغوانی و میثم یزدی برای مقاله سیری در ساز و کارهای جهانی شدن

میثم موسایی و پروین پارسی‌نیا برای مقاله جهانی شدن اقتصاد و تاثیر آن بر توسعه اقتصاد هنر ایران در حراجی‌های بین‌المللی خاورمیانه‌

گفتنی است نمایشگاه هشتمین جشنوراه بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر تا ۱۷ اسفندماه در موسسه فرهنگی هنری صبا ادامه دارد و میزبان علاقمندانی خواهد بود که قصد دارند از آثار برگزیده این جشنواره دیدن کنند.
اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

نتایج آزمون سراسری انجمن خوشنویسان ایران

برگزاری موفق مجمع عمومی و بدوی انجمن خوشنویسان ایران شعبه تهران بزرگ + تصاویراطلاعیه
اخبار و تصاویر برگزاری موفق مجمع عمومی و بدوی
انجمن خوشنویسان ایران
شعبه تهران بزرگاستاد مجید حسین زاده در حال قرائت گزارش سرپرستی

برگزاری مجمع عمومی و بدوی انجمن خوشنویسان ایران شعبه تهران بزرگ
بگزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران ، مجمع عمومی و بدوی انجمن خوشنویسان ایران شعبه تهران بزرگ روز پنجشتبه مورخ 10 / 2 / 1394 با حضور استاد ابراهیم حسنی ناظر محترم دفترمرکزی با آرامش کامل و در فضایی بسیار ایده آل در پژوهشکده فرهنگ هنر معماری واقع در چهارراه ولیعصر (عج) برگزار گردید .
مراسم راس ساعت 16 آغاز شد ابتدا با نظارت نماینده محترم دفتر مرکزی و اعضای ستاد برگزاری مجمع ، کلیه حاضرین که قبلا کارت عضویت خود را ازدفتر مرکزی اخذ کرده بودند تک به تک بررسی و وارد صحن جلسه شدند .

کل اعضای واجد شرایط در جلسه مجمع  257 نفر
حاضرین در جلسه  173 نفر

رسمیت جلسه راس ساعت 17 توسط ناظر دفتر مرکزی اعلام شد .

ابتدا تلاوتی چند از کلام الله مجید توسط هنرمند خوشنویس جناب آقای حسین مصلحی قرائت و با نظر ناظر دفتر مرکزی و تصویب کلیه حاضرین در مجمع از انتخاب رئیس سنی جلسه صرفنظر شد .

از میان حاضرین جناب آقای حسین مصلحی با اکثریت آرا بعنوان رئیس جلسه و جناب آقای رضا کیکاوسی  بعنوان منشی جلسه و جناب آقای غلامرضا سپهری بعنوان ناظر جلسه با اکثریت آرا انتخاب شدند .

بعد از تکمیل هیآت رئیسه ، رییس مجمع ضمن خیر مقدم به حضار و پیرامون مسایل بوجود آمده در سالهای اخیر وارد دستور جلسه شدند .

استاد مجید حسین زاده  سرپرست شعبه ضمن خیر مقدم به نماینده محترم دفتر مرکزی و اعضای شعبه و میهمانان دعوت شده ، گزارش مفصلی در مورد فعالیتهای انجام شده در سالهای گذشته را ارائه نمودند که با ابراز رضایت و احساسات شدید حاضرین قرار گرفت  .

غلامرضا سپهری بازرس شعبه تهران بزرگ گزارش خود را در مورد فعالیتهای جاری انجمن و حسابهای مالی قرائت و ضمن تایید ترازمالی ، رضایت خود را از رئیس ، اعضای شورا و حسابدار اعلام نمودند .

جناب آقای امیرقاسم حسین زاده گزارش کامل مالی را در جلسه قرائت و مورد تصویب اکثریت آرا قرار گرفت .

لازم بذکر است که اعضای شورای شعبه و بازرس شعبه طی مراسم خاصی مورد تقدیر سرپرست شعبه قرار گرفتند .

سپس اعضای محترم مجمع ، طی برگهائیکه هنگام ورود در اختیار آنها قرار گرفته بود بصورت مکتوب ، جداگانه برای عضویت در شورای شعبه و بازرسی و نمایندگی جهت مجمع نمایندگان کاندید شدند و بعد بشکل مرتب و منظم اعضا آرای خود را در صنودق اخذ رای انداختند .

سپس هیآت رئیسه و ناظر دفتر مرکزی در حضور  تنی چند از خوشنویسان صاحب نام از جمله استاد عبداله ملکی پور مدیر اجرایی انجمن و استاد ناصر جواهر پور عضو شورای ارزشیابی شمارش آراء را شروع کردند که تا ساعت  7 صبح روز بعد ادامه داشت .

میهمانان جلسه مامورین محترم کلانتری خیابان جامی بودند که ناظر و مراقب امور امنیتی مجمع را بعهده داشتند .

اعضای شورا به ترتیب آرا
1 - مجید حسین زاده          135 رای
2 - رضا کیکاوسی              109 رای
3 - حسین مصلحی            106 رای
4 - محمد علی میرراضی    96  رای
5 - محمد کارگر                   86  رای
6 اسماعیل نژادفردلرستانی 81 رای

اعضای علی البدل
1 - حسین احسنت        67 رای
2 - ابراهیم غفاری یقین 38 رای
3 - مسعود خراسانی    29 رای

بازرس

غلامرضا سپهری           139 رای

بازرس علی البدل
محمد رضا عقلایی          16 رای

اعضای نمایندگان منتخب شعبه
1 - حسین مصلحی          106 رای
2 - رضا کیکاوسی             104 رای
3 - محمد علی میرراضی  98 رای
4 - غلامرضا سپهری        94 رای
5 - محمد کارگر                 92 رای
6 - کریم نجفی                 72 رای
7 - غلامرضا راهپیما          51 رای
8 - محمدرضا عقلایی       50 رای
9 - کریم سماعی            48 رای
10 - عباس شیخ خانی     40 رای
11 - ابراهیم غفاری یقین  38 رای
12 حیدر هاشمی زنوز      35 رای
13 - الهام غفاری یقین             31 رای
14 - حسین احسنت        17 رای


اعضای هیات رئیسه مجمع انجمن خوشنویسان تهراناستاد ملکی پور مدیر اجرایی و جناب استاد شمس انصاری عضو شورای ارزشیابیجناب استاد جواهرپور عضو شورای ارزشیابیماموران نیروی انتظامی منطقه

غلامرضا سپهری در حال ارائه گزارش بازرسی به مجمعجناب امیرقاسم حسین زاده در حال گزارش مالی به مجمعتقدیر از جناب مصلحی توسط ریاست شعبهتقدیر از استاد میرراضیتقدیر از غلامرضا سپهری توسط استاد حسین زاده


هیات رئیسه مجمع بهمراه جمعی از اعضای شعبه
در حال شمارش آرااین گروه تا ساعت 7 صبح بعد از مجمع در حال شمارش آرا
بدون استراحت
شاد و خوشحال بعد اتمام وظایف

روابط عمومی سایت سرای خوشنویسان ایران
اخبار | ارسال نظر: 5 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

همایش غدیر کتابت نهج البلاغه در حسینیه حضرت فاطمه الزهرا سپاه + تصاویربه گزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران، با همت سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ همزمان با عید سعید غدیر خم، همایش غدیر و کتابت نهج البلاغه با حضور ۱۱۰ نفر از اساتید و خوشنویسان  برجسته انجمن خوشنویسیان ایران - شعبه تهران بزرگ برگزار گردید .

 

استاد عبداله ملکی پور مدیر اجرایی انجمن ، استاد حسن آهنگران خوشنویس پیشکسوت ، استادان اسماعیل نژاد فرد لرستانی و کیکاوسی ، حسین مصلحی و غلامرضا سپهری عضو و بازرس شورای شعبه تهران بزرگ و استاد کریم اله نجفی مسئول واحد شمال بهمراه جمعی از مدرسان و هنرمندان فوق ممتاز و ممتاز از جمله حاضرین این مراسم بودند .
در خاتمه مراسم  ، لوح شرکت در همایش و جوایزی نیز از طرف مدیریت سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ به شرکت کنندگان طی مرسم خاصی اهداء گردید .

فرمانده سپاه تهران در همایش غدیر و کتابت نهج البلاغه:

باید به وسیله هنر جلوه واقعی غدیر را نمایش داد

سردار محسن کاظمینی فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در همایش غدیر وکتابت نهج البلاغه که در حسینیه حضرت زهرا (س) سپاه تهران برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و شهدای قرآنی که حافظ اسلام ونهج البلاغه بودند گفت: به همه اساتیدی که در حوزه های مختلف هنری تلاش کردند تا با خطاطی و نقاشی جلوه واقعی از واقعه غدیر را به نمایش بگذارند خیر مقدم می گویم و امیدوارم علاوه بر ایجاد آثار ماندگار هنری اجری عظیم در دنیا و آخرت نصیب ایشان شود.وی افزود: در مسئله واقعه غدیر متاسفانه به اندازه ای که باید کار نشده است و به سفارش امام رضا (ع) که می فرماید برای این روز بزرگ جشن بگیرید و خطبه خوانی غدیر و دعای روز غدیر را داشته باشید  توجه کافی صورت نگرفته است. امیدواریم ستاد غدیر سپاه تهران که سال گذشته شکل گرفته است هر سال با رونق بیشتری مراسم روز عید غدیرخم را برگزار کند.کاظمینی با اشاره به فعالیتهای امسال ستاد غدیر گفت: امسال مسابقه خطبه غدیر برگزار و دعای غدیر نیز در پایگاه ها وحوزه های بسیج  توزیع شد. اعتقاد ما این است که باید واقعه روز غدیر را به نمایش بگذاریم که در همین زمینه ناحیه مقاومت بسیج جماران برای سومین سال متوالی اقدام به برگزاری نمایش واقعه غدیر کرده است.فرمانده سپاه تهران با بیان اینکه از خداوند می خواهیم درک بیشتر برای دانستن افتخار شیعه بودن به ما عطا کند، عنوان کرد: خداوند را سپاس گزاریم که در دوره ای زندگی می کنیم که نبض همه امور به نام امیرالمومنین (ع) می زند. انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی نیز برگرفته از همین حکومت اسلامی است و باید تلاش کنیم همیشه فضای معنوی و علوی بر جامعه حاکم باشد.همچنین در این مراسم حجت الاسلام گواهی نماینده ولی فقیه در سپاه تهران، سردار ذوالقدر جانشین فرمانده سپاه حضرت محمدرسول الله (ص) تهران، سردار ریوندی معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران و زرگر معاون فرهنگی واجتماعی سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) حضور داشتند.اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

اثر کم نظیر از استاد غلامرضا مشعشعیبرسم ارادت حقیر به استادکل درویش عبدالمجید ، استاد مشعشعی سال 1369 بیادگار برایم

خلق اثر نمودند.


استادکل درویش عبدالمجید - استاد غلامرضا مشعشعی   


اخبار | ارسال نظر: 6 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

مراسم رونمايي كتاب آثار و احوال استادكل درويش عبدالمجيد طالقاني
غلامرضا سپهري

هوالمجيد

روز سه شنبه مورخ 2 / 3 / 1391 در محل كتابخانه ، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، مراسم رونمايي كتاب مرجع  آثار و احوال درويش عبدالمجيد برگزار شد .
بگزارش واحد خبر سراي خوشنويسان ايران ، مراسم با تلاوت آيات كلام الله مجيد آغاز و بعد از سرود جمهوري اسلامي ايران ، جناب استاد محمد علي گرجستاني مجري مراسم ، ضمن اعلام برنامه ها به حاضرين خير مقدم گفتند.
ابتداي مراسم قرار بود دكتر لاريجاني  رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي سخنراني داشته باشند كه بعلت مشغله كاري از حضور در جلسه عذرخواهي كردند .
بعد ، مجري برنامه از جناب دكتر رسول جعفريان جهت سخنراني به جايگاه دعوت كردند . رئيس كتابخانه ، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، درمورد كتاب فوق و زحماتيكه مؤلف آن جناب استاد غلامرضا مشعشعي در جمع آوري و پژوهش آن كه حدود 35 سال طول كشيده بود براي حاضرين سخنراني نمودند .
سخنران بعد جناب استاد عباس اخوين رئيس شوراي عالي و عضو شوراي ارزشيابي هنري انجمن خوشنويسان ايران  بودند كه عذر خواهي داشته و بعد جناب استاد عبدالله ملكي پور مدير اجرايي انجمن خوشنويسان در مقام  عظمت درويش عبدالمجيد ، عشق و دلباختگي جناب استاد مشعشعي به درويش و مكتب ايشان براي حاضرين سخنراني نمودند .
سخنران بعدي جناب استاد مجتبي سبزه بودند كه در مورد عمليات اجرايي كتاب فوق و اشخاصيكه نقشي در چاپ اثر فوق داشتند گزارش دادند.
بعلت كمي وقت به استادان  : غلامرضا سپهري ، عباس نوري ، علي آقاحسيني كه همگي از شاگردان استاد غلامرضا مشعشعي و از  پيروان درويش عبدالمجيد بودند و به درجه  استادي رسيده اند فرصت سخنراني نرسيد .
در اين مراسم استادان بنام انجمن خوشنويسان ايران ، مدرسين گرامي ، هنرجويان و هنرمندان محترم از تهران و شهرستانهاي مختلف حضور گرم داشته و ارادت خود را نسبت به استادان صاحب مكتب نشان دادند

گرامي باد ياد و خاطره استاد كل درويش عبدالمجيد


حجت الاسلام رسول جعفریان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در مراسم رونمایی از کتاب آثار و احوال درویش عبدالمجید طالقانی گفت: برای جمع آوری بعضی از صفحات با خست و بهانه‌هایی از جانب مراکز و موزه‌ها مواجه بودیم، این بخل ورزی در ارائه اطلاعات باعث شده  فعالیت پژوهشگران با کندی همراه باشد، در صورتی که ما در کتابخانه مجلس حدود سه سال است 42 هزار عنوان کتاب در بخش آدرس قرار داده‌ایم که 23500 نسخه‌ خطی و 3500 عنوان آن چاپ سنگی است و این آمار در آینده به 12 هزار عنوان خواهد رسید.

جعفریان اظهار داشت: خط در گذشته بستری برای انتقال معنویت به مخاطب خود بود اما با فراگیر شدن رسانه‌های صوتی و تصویری این هنر به مانند گذشته با عامه‌ مردم سر و کار ندارد و طوری نیست که بر دیوار هر خانه‌‌ای تابلویی از این هنر دیده شود.

وی اشاره داشت: در تاریخ، ثبت است که خطاطان عثمانی با ورود صنعت چاپ جنبشی را علیه این صعنت به راه انداختند، چرا که باعث کسادی کسب و کار آن‌ها بود. اما خطاطان ایرانی آن زمان آن همه فرهیخته بودند که ورود این صنعت را در تعارض با کار هنری خود ندیدند و این جای خوشحالی بسیار است، امروز هم بدون حمایت موسسات و مراکز فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند و به هیچ وجه خانه نشین نمی‌شوند.

* استاد غلامرضا مشعشعی: بسیاری از مراکز اسناد ملی را اموال اجداد خود می‌دانند!

غلامرضا مشعشعی مولف این کتاب، در ابتدای سخن خود با گلایه از مشکلاتی که بر سر راه تالیف این کار پژوهشی وجود داشته، گفت: در شرایطی که ما موظف به صدور انقلاب و مقابله با هجمه‌ فرهنگی غرب هستیم، چرا نباید از فعالیت‌هایی که در راستای تدوین تاریخ فرهنگ این ملت است حمایت شود؟ آیا موزه و کتابخانه‌ها تنها وظیفه‌شان حفظ از اسناد است یا در کنار آن وظیفه‌ اشاعه‌ آن را نیز دارند؟ در طی طریق تالیف به خیلی از مراکز مراجعه کردیم و آن‌ها با بخل و تنگ نظری با ما رفتار کردند، گویی که این آثار مال پدران و گذشتگان شان است.

وی افزود: من اولین قطعات عبدالمجید را سال 47 از استاد میرخانی گرفتم و در تمام دورانی که با هنرجویان سر و کار داشتم هیچ بضاعتی نداشتم، معدود کپی‌هایی که از عبدالمجید در دسترس ما بود دردی را دوا نمی‌کرد، بعضاً به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کردیم اما چون اثری جامع وجود نداشت مشکلی از ما دوا نمی‌کرد.

 

*استاد عبداله ملکی پور: برای درک اثر درویش باید با سلوک او همراه شد

عبدالله ملکی‌پور مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران در ادامه این مراسم گفت: عبدالمجید طالقانی نوجوانی بیش نبود که از روستانی مهران طالقان مسیری طولانی را طی می‌کرد که این هنر را بیاموزد، باید دقیق شد و انگیزه‌ عبدالمجید را شناسایی کرد. واقعا او در آن سن با چه انگیزه‌ای سختی راه را متقبل می‌شد؟ به دنبال چه اتفاقی بود که اراده خداوند به آن تعلق گرفته بود، کتاب عبدالمجید را باید از این بعد بررسی کرد و نباید فقط او را در عالم کتاب دید، کتاب فقط یک راهنما است برای ورود به سیر و سلوک که عبدالمجید در طی این مسیر داشت.

 

*استاد محمد حسين عطارچیان: بازگشت خط شکسته به مسیر اصلی خود امیدوار کننده است

محمد حسین عطارچیان از اساتید خوشنویسی با اشاره به نا به سامانی‌های موجود در خط شکسته نستعلیق گفت: لازم بود که در این زمینه قدم‌هایی برداشته شود، من با تجربه‌‌ای که در داوری جشنواره‌های بین‌المللی داشتم دیدم که خط شکسته در مسیر اصلی خود قرار گرفته و مشاهده کردم که خیلی از هنرمندان نگاهی اصیل به این هنر می‌پردازند.

در پایان این مراسم رسول جعفریان به نمایندگی از علی لاریجانی با اهدا لوحی یادبود از غلامرضا مشعشعی قدردانی کرد.

آثار و احوال درویش عبدالمجید طالقانی اثری است که پس از 35 سال پژوهش غلامرضا مشعشعی به ثمر رسیده و به همت کتابخانه مجلش شورای اسلامی منتشر شده است.

درویش عبدالمجید طالقانی یکی از نوابغ خوشنویسی ایران است که  شکسته‌نویسی را به اوج رساند، این کتاب در پنج فصل به سیر خط فارسی ، پیدایش شکسته نویسی، زندگینامه درویش عبدالمجید، آثار این خوشنویس می‌پردازد.

 
 

 

 

تهيه خبر ، گزارش و تصاوير از غلامرضا سپهري


رونمايي . استاد مشعشعي . درويش عبدالمجيد . احوال و   


اخبار | ارسال نظر: 9 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

 غلامرضا سپهري
e107 در تاریخ دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:23:25 | ارسال نظر: 4
افتتاح سايت سراي خوشنويسان ايرانبسم الله الرحمن الرحيم
با ياري خداوند متعال و با توجه به نياز جامعه خوشنويسي جهت انعكاس مقالات ، مطالب
و اخبار خوشنويسي ، بر آن شدم همانند ديگر دوستان هنرمندم كه هر كدام جداگانه سايتي
طراحي و در اختيار هنرمندان خوشنويس قرار داده اند .
بنده نيز با توجه به اين امر مهم افتتاح سايت سراي خوشنويسان ايران را اعلام و اميدوارم
در اين راه خطير از نظرات كارشناسي شما عزيزان هنرمند خوشنويس بي بهره نباشم
ضمنا از دوست هنرمندم جناب آقاي سرودلير كه تا به امروز حقير را در سايت خود تحمل
كرده بودند كمال تشكر و قدر داني مي گردد .


سايت سراي خوشنويسان ايران   خوشنويسان ايران   سايت سراي خوشنويسان   سايت سراي خوشنويسان ايران   خوشنويسان ايران   


اخبار | ارسال نظر: 7 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

شرکت آکام سیستم ویانا 

شرکت آکام سیستم ویانا با مدیریت برادران سپهری مفتخر است با عقد قرارداد پشتیبانی ، سرویس و نگهداری شبکه های کامپیوتری , دوربین مداربسته , نصب سانترال , طراحی سایت و ... با بالاترین کیفیت و گزارشات ماهانه و تضمین صرفه جویی و ارزش افزوده برای شرکتها و سازمانها خدمات نوینی را در عرصه فناوری اطلاعات ارائه نماید.


راه اندازی شبکه   خدمات کامپیوتری   فروشگاه آنلاین   


اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

 کلاسهای ترم تابستان استاد جواد کاویانی
e107 در تاریخ پنجشنبه 19 تير 1393 - 10:18:33 | ارسال نظر: 0
 بیوگرافی آرش کریمی
e107 در تاریخ دوشنبه 12 خرداد 1393 - 12:00:27 | ارسال نظر: 0
 بیوگرافی استاد جواد کاویانی
e107 در تاریخ دوشنبه 26 اسفند 1392 - 10:20:13 | ارسال نظر: 0
 بیوگرافی جناب استادعلیرضامددی
e107 در تاریخ پنجشنبه 5 بهمن 1391 - 11:22:16 | ارسال نظر: 1
 استاد جواد هجراني
e107 در تاریخ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 - 12:45:13 | ارسال نظر: 1
 فروش مرقع نفيس استادكل درويش عبدالمجيد شكسته نويس طالقاني ( مرقع خجسته )
e107 در تاریخ پنجشنبه 31 فروردين 1391 - 10:47:49 | ارسال نظر: 2
برو به صفحه       >>  
Template Designer najva.org
Powered By Persian E107 BY Iranscripts.Com Sponsor : MehrHost.Com