همایش استادان متولد فصل تابستان انجمن خوشنویسان ایران شعبه تهران بزرگهمایش متولدین تابستان

اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

مراسم آزمون ترم تابستان 1396 انجمن خوشنویسان ایران - تهران بزرگ


پرسنل متعهد و خستگی ناپذیر انجمن خوشنویسان ایران شعبه تهران بزرگ
و اعضای ستاد امتحانات ترم تابستان سال 96اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

تصاویر مراسم تجلیل از استادان پیشکسوت انجمن خوشنویسان ایران - استادان : سلحشور و راهجیری


تصاویر در ادامه مطلب

بر اساس این خبر، نشست تخصصی کتابت نویسی و مراسم بزرگداشت دوپیشکسوت هنرخوشنویسی ایران استادان محمد سلحشور و علی راهجیری رأس ساعت ۱۷ روز جمعه 20 مردادماه 96 با حضور نماینده محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر ساکت و استادان گرانقدر : سلحشور، کابلی،راهجیری، حیدری، محمدی تبار،مرادی، حسینی، قربانی، سپهری، مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان آقای براتی و... دیگر استادان و هنرمندان برجسته خوشنویسی از سراسر ایران ودر محل فرهنگسرای بهمن تهران برگزار گردید.

در این مراسم که پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران. اجرای خوب استاد میرحسینی عزیز آغاز شد، ابتدا استاد مرادی و استاد قربانی در حوزه کتابت نویسی سخنرانی نمودند که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. سپس استاد کابلی سخنرانی خود را در حوزه هنر خوشنویسی و جایگاه استادان سلحشور و راهجیری ارائه نمودند .

در ادامه آقای دکتر ساکت سخنان خود را در خصوص ارزش خوشنویسی و جایگاه استادان ارائه نمودند.  استادان سلحشور و راهجیری نیز با حضور در محل سخنرانی مطالب خود را ارائه نمودند و در پایان پس از اجرای موسیقی با حضور استادان و مدیر اجرایی در جایگاه هدایا و لوح تقدیر انجمن به استادان اهداء گردید.
قابل ذکر است این مراسم یکی از برنامه هایی بود که با استقبال کمی و کیفی خوشنویسان روبرو گردید.


در ابتدا استاد مرادی ضمن عرض سلام و خوشامد گویی حضوراستادان پیشکسوت انجمن خوشنویسان ایران و هنرمندان که در نشست شرکت نموده اند اظهار داشتند :

بنده در دوران ابتدایی از آثار این استادان بزرگوار بسیار بهره برده ام . در آن دوره خوشنویسی جزء تکالیف واجب دانش آموزان بشمار می رفت و این هنر قدسی از اهمیت بسیاری برخوردار بود . در آن دوره بسیاری از کتب دبستان از جمله کتب تاریخ و جغرافیا به خط استاد سلحشور بود . همچنین استاد راهجیری عزیز مایه فخر و مباهات انجمن هستند و این استاد ارجمند نیز دارای آثار و کتب خوشنویسی بسیاری می باشد .
از منابع خوب کتابت که مورد استفاده بنده بوده ، می توان سفرنامه خراسان به خط مرحوم کلهر را نام برد .در معرفی اسباب و لوازم کتابت ، جنس ، بافت و نوع کاغذ در کتابت بسیار دارای اهمیت میباشد و من گاهی برای کتابت مدتها بدنبال کاغذ مناسب بوده ام ولی به سختی توانستم کاغذ دست ساز مناسب پیدا کنم .مهمترین اسباب دیگر در کتابت قلم محکم و مرغوب میباشد که کاملا گرد و مدور و فاقد پیچ باشد . قلم کتابت نباید بیش از 1تا5/1 میلیمتر باشد و بستگی به تعداد صفحات دارد که چه نوع اندازه ای را انتخاب کنیم .از دیگر اسباب مهم دیگر مرکب میباشد که خوشبختانه هم اکنون تنوع بسیاری دارد و در دسترس میباشد . تنظیم مرکب ، حجم ،مقدار ، سیاهی از عوامل بسیار مهم بشمار میرود و نیاز به کسب تجربه و سلوک طولانی دارد.

* سپس استاد قربانی ضمن عرض سلام وخیر مقدم ادامه دادند:

بسیار باعث افتخار است که امروز در حضور استادان پیشکسوت و گرانقدر انجمن خوشنویسان ایران و در کنار استاد مرادی هستم.

احساس من به کتابت بدین صورت است که ، لزوم کتابت قوام خط و مدیریت جمعیتی از کلمات در مملکت صفحات است و چنین مقامی تنها بازی بزرگان این هنر است. لزوم کتابت در دنیای امروز با برچیده شدن عمده سفارشات و تقاضای عمومی در کمترین درجه اهمیت آن ترازوی هنرمند خوشنویس برای سنجش میزان توانمندی آنچه تاکنون از خط می پنداشته و مدعی آن بوده است می باشد.
در صفحه کتابت در رژه طولانی و پر حجم کلمات کمترین ناهماهنگی در ساختار ، ایستائی ، اندازه و فرم کلمات دیدگان مخاطب را آزار خواهد داد و هنرمند خوشنویس را رسوا خواهد کرد.
و اما لازمه کتابت : 
1-  مشق نظری و مطالعه آثار بزرگان خوشنویس در اجزاء و کلیت، صفحه پردازی و ریتم فواصل و یکسان نگاه داشتن سلیقه چیدمان کلمات
2-  تمرین روزانه حداقل چند سطر کتابت از الگوهای فاخر
3-  رعایت کردن اندازه کلمات در کتابت و از همه مهمتر سعی در آرام نگاه داشتن روح و ذهن، مراقبت احوال و مدیریت روان ، کنترل آنچه می بینیم و می شنویم، پنجه به اختیار بودن و چشیدن طعم مشاهده گری هنگام عمل می باشد.
و این کلیات نگاه من به کتابت است.
در ادامه  استاد مرادی به تشریح چند اثر فاخر کتابت از قدما و نگاه بزرگان به این آثار پرداختند و بیان داشتند که هنرمند خوشنویسی که کتابت کرده است در زمینه های دیگر نیز موفق خواهد بود چراکه این هنرمند تکلف را کنار گذاشته و درگیر احساس می شود و این اوج هنر خوشنویسی می باشد همانگونه که در سیاه مشق نیز این موضوع مشاهده می شود.
انتخاب فاصله سطر متناسب با دانگ قلم، رعایت طول مصرع در کتابت، انس و الفت کلمات در کنار یکدیگر از دیگر موضوعاتی بودند که استاد با دقت کامل و بیان شیوا به بررسی و توضیح آنها پرداختند.

* نماینده محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دکتر ساکت

ایشان با عرض سلام و خیرمقدم حضور استادان و هنرمندان حاضر در این مراسم اشاره نمودند:

موضوعی که شاید در کتابت مورد غفلت قرار گرفته است نقش برجسته کاتبان در معرفی ادبی آثار زبان فارسی است. یعنی اولین و مهمترین تجلی خوشنویسی در خدمت معرفی زبان فارسی، نثر و نظم بوده است.

کتابت که گاهی به دست عده ای از ناشیان انجام می شد بعدها دو دانش متن شناسی و سخن پژوهی یا نسخه شناسی را به ارمغان آورد، بدین معنا که کاتبانی که آغاز گر نگارش متون بودند با خوشنویسی خود انگیزه ای را برای خواندن متون در جامعه فرهنگی و فرهیخته ایجاد نمودند که این نقش کاتبان فراموش شده است و در بهبود و رواج ادبیات مؤثر بود. این امر گذشته ازاین که در امور مذهبی نقش آفرین بوده است در تفهیم مفاهیم و محتوای آنها نیز مؤثر می باشد.

خوشحالیم که در این نشست از دو استاد پیشکسوت قدرشناسی می کنیم : استاد سلحشور در سال 1311 در تهران متولد شدند وی شاگرد استادان برجسته همچون زرین خط، سید حسین میرخانی و علی اکبر کاوه بوده اند و در سال 1364 درجه یک هنری را کسب نمودند. این استاد توانمند همچنان با سن بالا قلم در دست دارند و به نگارش می پردازند و بنده در دوران دبستان از کتبی که به دست ایشان تحریر گشته است بسیار بهره برده ام.

استاد علی راهجیری نیز در سال 1317 در شهر اندیش پرور گیلان متولد شدند . و از آثار ایشان کتاب ادب التعلیم در حوزه خوشنویسی است که کاربرد بسیاری دارد و نثر ایشان بسیار شیوا و چشم نواز است .

او پرورش یافته مکتب استادان بزرگی چون زرین‌خط، فرزیب، ابوالفضل موسوی کجوری، برادران میرخانی و کاوه است و به زبدة الکتاب شهرت دارد. حاصل بیش از ۵ دهه فعالیت هنری او نگارش ۱۵ جلد کتاب به خط خوش نستعلیق و شکسته نستعلق است.  اطلاعات ایشان درباره تعلیم نستعلیق و شناخت ابزار خوشنویسی به گونه‌ای است که او را می‌توان دایره‌المعارف خوشنویسی دانست.  از نکات بارز خط این پیشکسوت خوشنویسی، قوت قلم و استحکام نستعلیق او در عین کهولت سن است که شاید از عنایات اهل بیت (ع) باشد که او خادم آستان آنهاست. 
از آثار پژوهشی این خوشنویس به‌ نام می‌توان به تذکره خوشنویسان معاصر، تاریخ مختصر خط، سیر خوشنویسی در ایران، زندگانی و آثار عماد الکتاب و تذکره خوشنویسان ایران نام برد. مناجات پیر هرات، صد پند لقمان و کتاب ملستان اثر میرزا ابراهیم مدایح نگار که اثری مستقل در قالب کتابت است از آثار ارزنده استاد است.

در ادامه اظهار داشتند امیدواریم که در نشستهای آینده شاهد حضور دیگر استادان پیشکسوت و هنرمندان برجسته باشیم .

* سپس استاد یداله کابلی  به ایراد سخنرانی پرداختند:

در عصر جدید شاهد این موضوع هستیم که فرق بسیاری بین استادی و هنرمندی میباشد. داریم کسانی راکه سخت استاد هستند و سخت پایبند نکته سنجیهای مراقبه هندسه حروف و کلمات هستند و غافلند از آن شیدایی بداهه نویسی و ازاینکه به حس و حال درونی خودمان از قلم بپردازیم .

قضاوت شخصی بنده این است که در کتابت فقط و فقط دست ما قوام پیدا می کند و مستحکم میشود. بسیاری هستند که استادند ولی هنرمند نیستند چرا که در زمینه قطعه نویسی توجه نشده است. در قطعه نویسی است  که ما بسیار شیدا و خلاق میشویم و در قطعه نویسی است که حضرت استاد میرعماد حسنی در بین سالهای اوج 11 باز نوشته اند : بود آیا که در میکده ها بگشایند / گره از کار خرد بسته ها بگشایند ....

من در مطالعات خود از این اجرا مشاهده نمودم ایشان دنیایی از حس و حال متغیر خود رادرارائه این آثار عرضه نموده اند . ایشان در ادامه  استاد قربانی و مرادی را دو تن از استادان برجسته و بسیار هنرمند انجمن برشمردند و آثارشان در کتابت و قطعه نویسی را قابل تحسین دانستند .

برای بنده بسی قابل افتخار است که در آن دوره از عنایات حضرت استاد سلحشور برخوردار بودم و امروز در کنارشان هستم و به خاطرات  گذشته خود ازهمنشینی و بهرمندی از آثار استاد راهجیری اشاره نمودند .

استاد در خصوص تعریف کیفیت عمر اظهار نمودند: طول عمر سالهای زندگی ماست و عرض آن سالهای کوشش ما ، میلیونها انسان هستند که تعریف عمرشان فقط به طول و عرض خلاصه شده است. تمام کسانیکه سقف روزگار، سقف  قابلیت ها و کوشش ها و  استانداردهای زمان خود را شکافتند و کاری تازه خلق کردند ، زندگیشان ارتفاع هم دارد  مانند میرزا غلامرضا ، میرعماد ، سلطان علی ....... و در خاتمه فرمودند:

گر سر صلح داری اینک دل

گر سر جنگ داری اینک جان

این در حقیقت عصاره نگاه یک عارف از خاندان ادب است که ما خوشنویسان بر بال شعر پرواز میکنیم .

اخبار |نظرات غير فعال است | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

نمایشگاه آثار خوشنویسی استاد علی اشرف صندوق آبادی - دیباچه ی عشق + تصاویرنمایشگاه آثار خوشنویسی استاد علی اشرف صندوق آبادی - دیباچه ی عشق


تصاویر در ادامه مطلب
به گزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران ،  نمایشگاه «دیباچه‌ عشق» ۳۰ اثر در دانگ‌‌های مختلف قلم ارائه شده است که از قلم چلیپا تا قلم کتیبه  را در قالب‌‌های چلیپا، سطر، قطعه و سیاه‌مشق شامل می‌شود.

همچنین ترکیب‌‌های مختلفی از «بسم الله الرحمن الرحیم» توسط صندوق‌آبادی ارائه شده که تا در جای دیگری نمایش داده نشده است.

این نمایشگاه تا ۲۳ مردادماه هر روز از ساعت ۱۵ تا ۱۹ پذیرای هنردوستان است و علاقه‌مندان برای بازدید می‌توانند به خیابان پل رومی، خیابان شریفی‌منش به سمت الهیه، نبش کوچه لادن، پلاک ۲۷، واحد ۲ «نگارخانه ترانه‌باران» مراجعه کنند.

نامبرده از اساتید انجمن خوشنویسان ایران است و بیش از یک دهه روی خطوط استادان متأخر مطالعه جدی دارد.

صندوق‌آبادی در سال ۱۳۸۷ گواهینامه استادی انجمن خوشنویسی ایران را دریافت  و  هم‌اکنون نایب‌رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران است.


روابط عمومی سرای خوشنویسان ایران


استادصندوق آبادی   انجمن خوشنویسان تهران   


اخبار |نظرات غير فعال است | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

اطلاعیه شماره 4 دفتر مرکزی در خصوص ابطال آزمونهای برگزار شده دفتر غیر قانونی چهارراه ولیعصراطلاعیه شماره 4 دفتر مرکزی در خصوص ابطال آزمونهای برگزار شده
دفتر غیر قانونی چهارراه ولیعصر
اخبار |نظرات غير فعال است | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

برنامه امتحانات فوق ممتاز پایاندوره ای 1396
دستورالعمل در ادامه مطلب

انجمن خوشنویسان تهران بزرگ
اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

پوسترهای عید نوروز انجمن خوشنویسان ایران - سال 1396پوستر عید نوروز انجمن خوشنویسان ایراناخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

پیام تبریک انجمن خوشنویسان تهران بزرگ - نوروز96پیام تبریک انجمن خوشنویسان تهران بزرگ - نوروز96
اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

مراسم اعطای گواهینامه استادی 130 استاد انجمن خوشنویسان ایران در خانه هنرمندان ایران- 19 اسفند 95 + تصاویر
جلسه کنفرانس خبریمجری توانمند جناب استاد میرحسینیگروه خبرنگارانمدیر اجرایی انجمن جناب استاد عارف براتیجمع استاداننماینده محترم وزیر جناب آقای دکتر ساکترئیس محترم شورایعالی جناب استاد امیرخانی


اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

اعضای شعبه تهران بزرگ با حضور در دفتر مدير اجرايي انجمن خوشنويسان ايران اين اتفاق فرخنده را تبريک گفتند.

مراسم غبارروبی از مزار استاد میرزا غلامرضا اصفهانی خوشنویس برجسته تاریخ


انجمن خوشنویسان ایران با همکاری انجمن خوشنویسان شعبه شهر ری ( به سرپرستی استاد محمود فرجی ) و شعبه تهران ( به سرپرستی استاد غلامرضا سپهری)، در راستای طرح و برنامه ریزی که شورایعالی انجمن در خصوص بازسازی و ساخت آرامگاه اساتید برجسته تاریخ خوشنویسی کشور نموده است، مراسمی را با حضورارزشمند استاد غلامحسین امیرخانی رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران ، دکتر ساکت نماینده وزیر ارشاد در انجمن، اعضای شورای عالی ، مدیر اجرائی و جمع کثیری از اساتید و عاشقان این هنر قدسی در شهر ری و بر سر مزار این هنرمند بزرگ تاریخ خوشنویسی برپا نمودند.

به گزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران و به نقل ازروابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران این مراسم پربار با سخنان استاد امیرخانی رئیس شورای عالی انجمن و دکتر ساکت نماینده وزیر ارشاد در انجمن آغاز گردید.

از میهمانان ویژه و سخنرانان دیگر این مراسم استاد ابوطالبیان محقق و پژوهشگر در حوزه خوشنویسی بودند که به زندگی و ابعاد شخصیت و آثار استاد میرزا غلامرضا اصفهانی پرداختند و از ایشان به عنوان اسطوره ی این هنر نام بردند.

ازنکات جالب توجه و بسیار ارزشمند این مراسم حضور بانوی گرانقدر و تنها بازمانده از خانواده نابغه بزرگ خوشنویسی میر عماد الحسنی سرکار خانم طیبه میرعمادی اشاره نمود که این عزیز خیر و هنرمند هزینه کامل مرمت و ساخت آرامگاه استاد میرزا

غلامرضا اصفهانی را متقبل گردیدند.

در انتهای این مراسم نیز اساتید بهمراه میهمانان با حضور بر مزار ایشان و اهداء شاخه های گل و نثار فاتحه یاد این اسطوره بزرگ تاریخ خوشنویسی کشور را گرامی داشتند.

روابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران
اخبار | ارسال نظر: 0 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

دیدار جمعی از استادان و مدرسان و اعضای شعبه تهران بزرگ با مدیر اجرایی انجمندیدار جمعی از استادان و مدرسان و اعضای شعبه تهران بزرگ با مدیر اجرایی انجمن

جناب آقای عارف براتی

 
اخبار | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

سرای خوشنویسان ایران 5 ساله شد

اطلاعیه اعطای درجه استادی ـ دوره پنجم

نتایج آزمون سراسری انجمن خوشنویسان ایران

اثر کم نظیر از استاد غلامرضا مشعشعیبرسم ارادت حقیر به استادکل درویش عبدالمجید ، استاد مشعشعی سال 1369 بیادگار برایم

خلق اثر نمودند.


استادکل درویش عبدالمجید - استاد غلامرضا مشعشعی   


اخبار | ارسال نظر: 6 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

مراسم رونمايي كتاب آثار و احوال استادكل درويش عبدالمجيد طالقاني
غلامرضا سپهري

هوالمجيد

روز سه شنبه مورخ 2 / 3 / 1391 در محل كتابخانه ، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، مراسم رونمايي كتاب مرجع  آثار و احوال درويش عبدالمجيد برگزار شد .
بگزارش واحد خبر سراي خوشنويسان ايران ، مراسم با تلاوت آيات كلام الله مجيد آغاز و بعد از سرود جمهوري اسلامي ايران ، جناب استاد محمد علي گرجستاني مجري مراسم ، ضمن اعلام برنامه ها به حاضرين خير مقدم گفتند.
ابتداي مراسم قرار بود دكتر لاريجاني  رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي سخنراني داشته باشند كه بعلت مشغله كاري از حضور در جلسه عذرخواهي كردند .
بعد ، مجري برنامه از جناب دكتر رسول جعفريان جهت سخنراني به جايگاه دعوت كردند . رئيس كتابخانه ، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، درمورد كتاب فوق و زحماتيكه مؤلف آن جناب استاد غلامرضا مشعشعي در جمع آوري و پژوهش آن كه حدود 35 سال طول كشيده بود براي حاضرين سخنراني نمودند .
سخنران بعد جناب استاد عباس اخوين رئيس شوراي عالي و عضو شوراي ارزشيابي هنري انجمن خوشنويسان ايران  بودند كه عذر خواهي داشته و بعد جناب استاد عبدالله ملكي پور مدير اجرايي انجمن خوشنويسان در مقام  عظمت درويش عبدالمجيد ، عشق و دلباختگي جناب استاد مشعشعي به درويش و مكتب ايشان براي حاضرين سخنراني نمودند .
سخنران بعدي جناب استاد مجتبي سبزه بودند كه در مورد عمليات اجرايي كتاب فوق و اشخاصيكه نقشي در چاپ اثر فوق داشتند گزارش دادند.
بعلت كمي وقت به استادان  : غلامرضا سپهري ، عباس نوري ، علي آقاحسيني كه همگي از شاگردان استاد غلامرضا مشعشعي و از  پيروان درويش عبدالمجيد بودند و به درجه  استادي رسيده اند فرصت سخنراني نرسيد .
در اين مراسم استادان بنام انجمن خوشنويسان ايران ، مدرسين گرامي ، هنرجويان و هنرمندان محترم از تهران و شهرستانهاي مختلف حضور گرم داشته و ارادت خود را نسبت به استادان صاحب مكتب نشان دادند

گرامي باد ياد و خاطره استاد كل درويش عبدالمجيد


حجت الاسلام رسول جعفریان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در مراسم رونمایی از کتاب آثار و احوال درویش عبدالمجید طالقانی گفت: برای جمع آوری بعضی از صفحات با خست و بهانه‌هایی از جانب مراکز و موزه‌ها مواجه بودیم، این بخل ورزی در ارائه اطلاعات باعث شده  فعالیت پژوهشگران با کندی همراه باشد، در صورتی که ما در کتابخانه مجلس حدود سه سال است 42 هزار عنوان کتاب در بخش آدرس قرار داده‌ایم که 23500 نسخه‌ خطی و 3500 عنوان آن چاپ سنگی است و این آمار در آینده به 12 هزار عنوان خواهد رسید.

جعفریان اظهار داشت: خط در گذشته بستری برای انتقال معنویت به مخاطب خود بود اما با فراگیر شدن رسانه‌های صوتی و تصویری این هنر به مانند گذشته با عامه‌ مردم سر و کار ندارد و طوری نیست که بر دیوار هر خانه‌‌ای تابلویی از این هنر دیده شود.

وی اشاره داشت: در تاریخ، ثبت است که خطاطان عثمانی با ورود صنعت چاپ جنبشی را علیه این صعنت به راه انداختند، چرا که باعث کسادی کسب و کار آن‌ها بود. اما خطاطان ایرانی آن زمان آن همه فرهیخته بودند که ورود این صنعت را در تعارض با کار هنری خود ندیدند و این جای خوشحالی بسیار است، امروز هم بدون حمایت موسسات و مراکز فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند و به هیچ وجه خانه نشین نمی‌شوند.

* استاد غلامرضا مشعشعی: بسیاری از مراکز اسناد ملی را اموال اجداد خود می‌دانند!

غلامرضا مشعشعی مولف این کتاب، در ابتدای سخن خود با گلایه از مشکلاتی که بر سر راه تالیف این کار پژوهشی وجود داشته، گفت: در شرایطی که ما موظف به صدور انقلاب و مقابله با هجمه‌ فرهنگی غرب هستیم، چرا نباید از فعالیت‌هایی که در راستای تدوین تاریخ فرهنگ این ملت است حمایت شود؟ آیا موزه و کتابخانه‌ها تنها وظیفه‌شان حفظ از اسناد است یا در کنار آن وظیفه‌ اشاعه‌ آن را نیز دارند؟ در طی طریق تالیف به خیلی از مراکز مراجعه کردیم و آن‌ها با بخل و تنگ نظری با ما رفتار کردند، گویی که این آثار مال پدران و گذشتگان شان است.

وی افزود: من اولین قطعات عبدالمجید را سال 47 از استاد میرخانی گرفتم و در تمام دورانی که با هنرجویان سر و کار داشتم هیچ بضاعتی نداشتم، معدود کپی‌هایی که از عبدالمجید در دسترس ما بود دردی را دوا نمی‌کرد، بعضاً به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کردیم اما چون اثری جامع وجود نداشت مشکلی از ما دوا نمی‌کرد.

 

*استاد عبداله ملکی پور: برای درک اثر درویش باید با سلوک او همراه شد

عبدالله ملکی‌پور مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران در ادامه این مراسم گفت: عبدالمجید طالقانی نوجوانی بیش نبود که از روستانی مهران طالقان مسیری طولانی را طی می‌کرد که این هنر را بیاموزد، باید دقیق شد و انگیزه‌ عبدالمجید را شناسایی کرد. واقعا او در آن سن با چه انگیزه‌ای سختی راه را متقبل می‌شد؟ به دنبال چه اتفاقی بود که اراده خداوند به آن تعلق گرفته بود، کتاب عبدالمجید را باید از این بعد بررسی کرد و نباید فقط او را در عالم کتاب دید، کتاب فقط یک راهنما است برای ورود به سیر و سلوک که عبدالمجید در طی این مسیر داشت.

 

*استاد محمد حسين عطارچیان: بازگشت خط شکسته به مسیر اصلی خود امیدوار کننده است

محمد حسین عطارچیان از اساتید خوشنویسی با اشاره به نا به سامانی‌های موجود در خط شکسته نستعلیق گفت: لازم بود که در این زمینه قدم‌هایی برداشته شود، من با تجربه‌‌ای که در داوری جشنواره‌های بین‌المللی داشتم دیدم که خط شکسته در مسیر اصلی خود قرار گرفته و مشاهده کردم که خیلی از هنرمندان نگاهی اصیل به این هنر می‌پردازند.

در پایان این مراسم رسول جعفریان به نمایندگی از علی لاریجانی با اهدا لوحی یادبود از غلامرضا مشعشعی قدردانی کرد.

آثار و احوال درویش عبدالمجید طالقانی اثری است که پس از 35 سال پژوهش غلامرضا مشعشعی به ثمر رسیده و به همت کتابخانه مجلش شورای اسلامی منتشر شده است.

درویش عبدالمجید طالقانی یکی از نوابغ خوشنویسی ایران است که  شکسته‌نویسی را به اوج رساند، این کتاب در پنج فصل به سیر خط فارسی ، پیدایش شکسته نویسی، زندگینامه درویش عبدالمجید، آثار این خوشنویس می‌پردازد.

 
 

 

 

تهيه خبر ، گزارش و تصاوير از غلامرضا سپهري


رونمايي . استاد مشعشعي . درويش عبدالمجيد . احوال و   


اخبار | ارسال نظر: 9 | ارسال به یک دوست نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر

 غلامرضا سپهري
e107 در تاریخ دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:23:25 | ارسال نظر: 4
برو به صفحه       >>  
Template Designer najva.org
Powered By Persian E107 BY Iranscripts.Com Sponsor : MehrHost.Com